İRANLI MANKEN KREDİ KARTI DOLANDIRICILIĞINDAN GÖZALTINA ALINDI

Yurtdışından Elde Ettikleri Kredi Kartı Bilgilerini Kopyalayıp Hazırladıkları Sahte Kartlarla Yüklü Miktarlarda Alışveriş Yapıp, Para Çektiği İdida Edilen Şebeke Çökertildi. Dolandırıcılık Şebekesinin Bir Üyesinin İran’da Güzellik Kraliçesi Olduğu Öğrenilirken, Şebeke Liderinin Kocasının da Aynı Suçtan Cezaevinde Olduğu Öğrenildi.

Yurtdışından elde ettikleri kredi kartı bilgilerini kopyalayıp hazırladıkları sahte kartlarla yüklü miktarlarda alışveriş yapıp, para çektiği idida edilen şebeke çökertildi. Dolandırıcılık şebekesinin bir üyesinin İran’da güzellik kraliçesi olduğu öğrenilirken, şebeke liderinin kocasının da aynı suçtan cezaevinde olduğu öğrenildi.
Bilişim polisi, “Suç işlemek için örgüt kurmak, teşekkül halinde kredi kartlarının kötüye kullanılması ve resmi belgede sahtecilik” olaylarına yönelik çalışmalarını sürdürürken, takibe aldığı bir şebekeye 2 Aralık 2008 tarihinde operasyon düzenledi.

Beyoğlu, Kadıköy, Kartal, Üsküdar, Pendik, Şişli ve Manisa’da gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda, aralarında 2005 yılında Marmaris’te düzenlenen bir güzellik yarışmasına İran’ı temsilen katıldığı ileri sürülen Türk vatandaşı Elnaz P. ve şebeke lideri Deste B.’nin de bulunduğu 4’ü kadın 14 kişi gözaltına alındı.

Bu kişilerin üzerlerinde ve bulundukları adreslerde yapılan aramalarda, kredi kartı basımında kullanılan 2 adet makina, 1 kopyalayıcı, 1 mengene soğuk mühür, 2 bilgisayar, 10 dizüstü bilgisayar, 6 harddisk, 7 flash bellek, 3 hafıza kartı, 64 manyetik şeritli beyaz plastik kart, 50 manyetik şeritsiz beyaz plastik kart, yerli ve yabancı bankalar adına düzenlenmiş 17 banka kartı, 41 kredi kartı ve 6 pasaport ele geçirildi.

Emniyet Müdürlüğünde sorgulanan kişilerin, Yurt dışında Faaliyet gösteren banka müşterilerine ait kredi kartı bilgilerini kopyalayarak, düzenledikleri sahte kimlikler ile kendi adlarına kredi kartı düzenleyip, ATM’lerden para çektikleri gibi, piyasadan satın aldıkları çeşitli ürünleri de değerlerinin altında satarak gerçek kart sahiplerini zarara uğratıp kendilerine yüklü miktarlarda haksız kazanç sağladıkları ifade edildi.

Şebeke lideri ve 2 çocuk annesi Deste B.’nin eşi Veysel B.’nin de aynı suçtan Antalya Cezaevinde tutuklu bulunduğu, gözaltına alınan 14 kişiden 7’sinin ise benzeri suçlardan kayıtlarının olduğu öğrenildi.

Polis’te işlemleri tamamlanan 4’ü kadın 14 kişi bugün Üsküdar Adliyesine sevk edildi.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: