SAç Dökülmesinin Sebepleri

Erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın sebebi erkek tipi saç dökülmesi ya da kellik olarak da bilinen androgenetik alopesidir. Erkek tipi saç dökülmesinin sebebi genetik olarak hassas olan saç föliküllerinin erkeklik hormunu dihidrotestesterondan (DHT) etkilenmesidir. DHT‘ ye olan bu duyarlılık genellikle başın ön tepe ve arka bölümlerdeki saçlarda görülmekte, ensedeki saç kökleri ise DHT den etkiklenmemektedir. Saç köklerinde erkeklik hormonu DHT ye olan bu duyarlılık neticesinde kimi erkeklerde ( bayanlarda da görülebilir ) saç dökülmeye başlamakta ve saç dökülmesi Norwood ( lütfen Norwood Sınıflandırmasını inceleyin ) tarafından tanımlanmış, kolaylıkla tanınabilen karakteristik bir şekilde ilerlemektedir.

Genellikle saç dökülmesinin anne tarafından gelen bir durum olduğu söylenir. Gerçek olan ise saç dökülmesinin anne veya baba tarafından geçebileceğidir. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar saç dökülmesinin düşünülenden daha karışık bir durum olduğunu ortaya koymaktadır. Anne tarafından geçen x-kromozomunun baba tarafın geçen kromozomlara göre saç dökülmesinde daha önemli olduğu görülmüştür. ( 2005, Markus Nothen )

X-kromozomu üstündeki bir androjen reseptörü ( AR ) saç dökülmesinin neden anne tarafındaki dededen geçtiğini açıklamaya yardımcı oluyor, ancak tüm gerçek bundan ibaret değil çünkü direk babadan miras kalan saç dökülmesi de gözlemlenen durumlar arasında. Otozomal ( cinsiyetle ilgili olmayan ) bir gen bu tip bir saç dökülmesi hikayesini açıklayabiliyor, ancak bu gen henüz bulunabilmiş değil.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: