AKARYAKIT KAÇAKÇILARINA KISKAÇ

İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunda (EPDK) oluşturulan Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele komisyonları çalışmalarını aynı kararlılıkla sürdürecek.

Miktar itibariyle Türkiye’ye gelen, serbest dolaşıma giren, Türkiye’de üretilen, ihraç edilen, dağıtımı yapılan ve tüketilen akaryakıta ilişkin süreç ilgili birimler tarafından izlenecek.

Tedarik edilen ve tüketilen akaryakıt miktarı arasında oluşabilecek farklılığın sebepleri, firmaların her türlü kayıtları üzerinde ve gerektiğinde yurt dışı araştırma yapılmak suretiyle araştırılacak.

Akaryakıta dönüştürülebilen ve sanayide kullanılan akaryakıt harici petrol ürünler ile ilgili olarak toplam sanayi ihtiyacı ve ithalat miktarları arasındaki farklılıkları tespit etmek amacıyla ilgili kurumlar tarafından eş zamanlı çalışmalar yürütülecek.

Türkiye’deki yükleme ve boşaltma limanları tespit edilerek, bu limanlara giriş yapan tankerlerle, Türkiye’nin kıyılarında seyreden bütün tankerlerin yakından takibi sağlanacak. Bu amaçla Denizcilik Müsteşarlığınca kullanılmakta olan Otomatik Tanımlama Sistemi (OTS) ile yeni kurulacak olan Gemi Trafik Hizmetleri (GHT) sisteminden ilgili kuruluşların da faydalanmasına imkan tanınarak etkin işbirliği ve koordinasyon sağlanacak.

Ayrıca akaryakıt kaçakçılığıyla mücadelede görev alan kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu araç ve gereçler EPDK tarafından kısa sürede temin edilecek. 5015 sayılı Petrol piyasası Kanunun ilgili maddesi gereğince EPDK tarafından uygulanmaya konulan ulusal marker uygulamasına titizlikle riayet edilecek, yapılan denetimler sonucunda EPDK tarafından belirlenen düzeyde ulusal marker içermeyen akaryakıtın ”5576 saylı Petrol Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ve Kaçak Petrolün Tespit ve Tasfiyesine Dair Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” uyarınca il özel idareleri ve Tasfiye İşleri Döner Sermaye İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından tedbirler alınarak ivedilikle tasfiye edilmesi sağlanacak.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: