DİŞLERİNİZİ KIŞIN DAHA ÇOK ÖNEMSEYİN

Kışın vücut direncinin düşmesiyle birlikte dişlerin de hassasiyet oranı artıyor. Havaların soğumasıyla birlikte dişlerin soğuğa ve sıcağa, tatlı, ekşi gıdalara karşı daha hassas olduğu bildirildi.
Diş minesinde meydana gelen kırık ve çatlaklar, ani ısı değişiklikleri, diş sıkma ve gıcırdatmanın dişlerde hassasiyetin nedenleri arasında yer alıyor. Mine yüzeyindeki aşınmalar, sert fırçalama ve pütürlü ya da beyazlatıcı macunların kullanılması, dişeti hastalığı sonucu oluşan dişeti çekilmeleri, asitli gıdaların fazla tüketilmesi ve yapılan tedavilerden sonra oluşan hassasiyet de dişleri olumsuz yönde etkiliyor. Diş Hekimi Hayri Serin, dolgu yada protez uygulamalarından sonraki hassasiyetin 3- 4 gün içinde geçmediği takdirde doktora başvurulması gerektiğini kaydetti.
Diş taşı temizliği sonrası oluşan hassasiyetin çok doğal olduğunu ve birkaç gün içinde geçmesi gerektiğini belirten Serin, “Bu tür sorunlardan korunmak için ağız hijyenine dikkat edilmesi gerekiyor. Orta sertlikte fırça veya hassasiyet çok yoğunsa bu durumlar için özel hazırlanmış hassasiyet önleyici diş fırçaları kullanılması gerekir. Hassas dişler için hazırlanmış özel macunlar kullanılmalıdır. Bu macunlar uzun vadeli kullanımda oldukça etkilidir. Çok sıcak ve soğuk gıdaların arka arkaya tüketilmesinin yanlış olduğunu bilmemiz gerekiyor. Asitli gıdaları da tükettikten sonra en az yarım saat dişlerin fırçalanmaması gerekiyor” dedi.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: