İLİŞKİLERDE EN DİNAMİK DÖNEMİ YAŞIYORUZ

Cumhurbaşkanı Gül ve Parvanov, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. İki ülke arasındaki görüşmeleri ayrıntılı şekilde gözden geçirdiklerini ifade eden Gül, tüm konularda olumlu gelişmeler kaydedildiğini söyledi. İki cumhurbaşkanı da 5 milyar dolara yaklaşan ticaret hacminden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ziyaretin iki ülke arasında yeni hedefler oluşturacağına dair inancını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, bu yöndeki arzu ve iradenin her iki tarafta da mevcut olduğunu söyledi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov da iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kurulmasından bu yana son 10 yıldır en dinamik dönemi yaşadıklarını ifade etti. İki cumhurbaşkanı da Türk asıllı Bulgar vatandaşlarının iki ülke arasındaki dostluğun gelişmesi için yaptıkları katkıya dikkat çekti.

Bulgaristan’daki Türklerin partisi Haklar ve Özgürlükler Hareketi’nin iktidar ortağı olması Sofya – Ankara ilişkilerinin gelişmesinde önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Taraflar, sorunların çözümünde siyasi irade ve karşılıklı güvene vurgu yapıyor. Bulgar Cumhurbaşkanı, Türk TIR’larının Bulgaristan’dan transit geçiş yaparken yaşadıkları sorunun bu anlayış içerisinde çözüldüğünü dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül de Trakyalı mültecilerin Bulgaristan’daki mülklerinin iadesi meselesiyle ilgili bir soruya verdiği cevapta, bu tür konuların Dışişleri Bakanlığı müsteşarları arasında kurulacak komisyonda çözüme kavuşturulacağını söyledi. Gül, iki ülke arasındaki sorunların üstesinden dostluk, işbirliği ve karşılıklı güven içerisinde geleceklerini vurguladı.

GÖRÜŞMELERDE ENERJİ KONUSU ÖNE ÇIKTI

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov, Ankara’yla özellikle enerji alanında işbirliğini öncelikli hale getirmek istediklerini söyledi. Türkiye, Rus doğalgazını Bulgaristan üzerinden alıyor. Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacını karşılayacak ve Türkiye üzerinden geçecek Nabucco boru hattı projesine destek veren Parvanov, iki ülke arasındaki doğalgaz naklinin mütekabiliyet esasına göre yapılmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Parvanov’un Nisan ayında Sofya’da yapılacak Enerji Forumu’na davetini kabul etti. Parvanov, 2009 yılı baharında Medeniyetler İttifakı toplantısına katılmak üzere bir kez daha Türkiye’ye geleceğini söyledi. Ayrıca iki ülke dışişleri bakanlıkları ve KOSGEB’leri arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

ERMENİSTAN’LA PROBLEMLERİN DEVAM ETMESİNİN KİMSEYE FAYDASI YOK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir grup Türk aydınının başlattığı ‘Ermenilerden özür diliyoruz” kampanyası ve buna karşı emekli büyükelçilerin yayınladığı bildiriyi de değerlendirdi. Türkiye’nin görüşlerin açıkça ifade edilebildiği bir ülke olduğunu vurgulayan Gül, devlet olarak bütün komşularla ilişkileri en iyi noktaya getirmek istediklerini söyledi. Meselelerin diyalogla halledilmesi yönünde iradelerini ortaya koyduklarını kaydeden Gül, “Problemlerin devamının kimseye faydası yok” dedi.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: