GAP’IN SULAMA KANALLARINA İLK KAZMA VURULDU, 3 YIL İÇİNDE 270 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)’nin en önemli adımlarından biri olan sulama kanallarının yapımına başlandı. 1,3 milyon dönümlük arazide sulu tarım yapılmasını sağlayacak kanallar sayesinde yüzbinlerce kişi istihdam edilecek.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da daha önce açıkladığı GAP Eylem Planı kapsamında alınan suluma kanalları için 110 milyon YTL kaynak aktarıldı. Kralkızı ile Dicle barajı arasında 202 kilometrelik alanı kapsayan kanalların tamamlanmasıyla 270 bin kişinin istihdamı sağlanacak, 1 milyon 300 bin dönüm arazide sulu tarım yapılacak.
Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, yıllardır proje aşamasında olan ve ödenek aktarılmadığı için bir türlü başlanamayan sulama kanalı inşaatının ilk kez başladığı Ergani kırsalındaki çalışmaları inceledi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Mutlu, GAP’ın en önemli ayağını oluşturan sulama kanalı inşaatının bu noktadan başladığını söyledi.

Kralkızı – Dicle barajları arasındaki sulama kanallarının birbirine bağlayan tüneli gezen Mutlu, “Başbakanımızın ilimizde açıklamış olduğu GAP Eylem Planı’ndan sonra GAP ile ilgili yoğun bir çalışma yürütülüyor. DSİ gece gündüz çalışıyor. Kanallar arasında su aktarımını sağlayacak 350 metresi beton 500 metresi çelik olmak üzere toplam 850 metre tünel inşaatına başlandı. Bu tünel kanallar arasında saniyede 15 milyon metreküp su aktaracak.” bilgisini verdi.

Sulama kanallarının Diyarbakır sınırları içindeki uzunluğunun 376 kilometre olduğunu belirten Mutlu, bunun 202 kilometrelik kısmının ihalesini kasım ayında GAP Eylem Planı çerçevesinde yapıldığını kaydetti. Kalan kısmı için çalışmaların yoğun olarak devam ettiğini anlatan Mutlu,”2008 yılında bu işlerle ilgili toplam bütçe ödeneğimiz 15 milyon YTL’ydi. GAP Eylem Planı açıkladıktan sonra sadece Diyarbakır’da yapılacak ana sulama kanalı için 85 milyon YTL daha gönderildi ve ödeneklerimiz altıya katlandı. Çalışmalarımız da doğal olarak altı kat hızlandı. DSİ’ye verdiğimiz bütün ek ödenekleri kullandı. Diyarbakır’da GAP Eylem Planı çerçevesinde hedeflere ulaşılmış oldu.” diye konuştu.

2009 yılında GAP kapsamında çalışmaların devam edeceğini anlatan Mutlu, sulama kanallarının 2010 yılına kadar bitirileceğini kaydetti. Mutlu şöyle devam etti: “Bu proje 135 bin hektar alanı sulayacak. Her hektarın sulu tarıma açılmasıyla en iki insan istihdam edilecek. Kralkızı – Dicle barajı sulama kanalının bitmesiyle 270 bin insanımız iş sahibi olmuş olacak. Bunun çok net söylüyorum. Sulama kanallarını tamamı bittiğinde 310 bin hektar alanda sulu tarım yapılacak. Suya kavuşmuş topraklarda insanlar çalışacak. Toplam 600 bin kişi istihdam edilmiş olacak. Diyarbakır’da her yıl yaz mevsiminde batı ve Karadeniz’e doğrunun yaşanan işçi göçü tersine dönecek. Bu bölge kendi insanını kendi toprağında doyuran ve dışarından da tarımsal işçi alan bir bölge olacak.”

Kralkızı ile Dicle barajları arasında 202 kilometrelik alandaki kanalların 700 milyon YTL maliyetle tamamlanacağını anlatan Mutlu şöyle devam etti: “Bugün itibariyle sosyal ve istihdam projelerini uygulamaya koyduk. Sulama kanalları çok büyük bir iş. Sulanacak alan 130 bin hektar alan. Yani 1 milyon 300 bin dönüm. 250 bin kişi istihdam edilecek. Önümüzdeki dönemde Silvan Barajı ve sulama kanalı ile birlikte devam edecek. Bütün bunlar halkın mutluluğu ve huzuru içindir.”

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: