KRİZ, EVLENECEKLERİ ETKİLEMİYOR

Evlenme masraflarının 15-50 bin YTL arasında değiştiği Gaziantep’te, krize rağmen evlenenlerin sayısında artış oldu. Geçtiğimiz yılın 11 ayında 10 bin 980 çift dünya evine girerken, Kasım 2008 itibariyle bu sayı 11 bin 700’ü buldu.
Küresel finansal kriz, otomobil ve ev satışlarını iyiden iyiye düşürdü. Uluslar arası birçok banka ve şirket daralmaya gidince yüz binlerce kişi işsiz kaldı. Herkesin tasarrufa yönelmesiyle durgunluk baş gösterirken, evlilik hazırlığı yapan çiftler bu gelişmeleri pek de dikkate almış gözükmüyor.
Birçok mağaza ve kuyumcu, hem evlenecek çiftlere kolaylık hem de durgunluğu biraz da olsa azaltmak için cazip kampanyalar sunuyor. Beyaz eşyadan mobilyaya, altından zücaciyeye kadar hemen her şey, uzun vadeli taksitlerle satılıyor. Seçkin düğün salonları ve oteller ise çiftlere talep edilen güne ve saate göre, 2 bin – 4 bin YTL arasında değişen fiyatlar sunuyor. Yüksek fiyatlara rağmen bu mekânlar, şubat ayına kadar dolu. İşletme sahipleri, sektörün bayram boyunca durgun olduğunu söylerken bayram sonrasında beklenenden daha fazla taleple karşılaştıklarını ifade ediyor. Bu salonları tercih eden çiftlere aynı zamanda fiyatlara dahil olmak üzere kuaför ve fotoğraf hizmeti de sunuluyor.

Gaziantep Kuyumcular Odası Başkanı Sedat Özdinç, evlilik hazırlığı yapan çiftlerin nakit alışveriş yapamadıklarını, kredi kartı ile altın aldıklarını ifade etti.

Özdinç, “Altın piyasasında herhangi bir sıkıntı olmamasına rağmen kuyumcu esnafımız krizden etkilendi. Ancak şunu söylemeliyim ki vatandaşlar rahat olsun. Altın piyasasında yaşanan bir sıkıntı yok. Evlilik hazırlığı yapan çiftler nakit para sıkıntısı çekiyorlar fakat alışverişlerini kredi kartına taksitle yapabiliyorlar.” diye konuştu.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: