‘TERÖRİST DE OY KULLANABİLİR’

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, Seçmen listelerinin muhtemelen yarın kesinleşeceğini bildirdi.
Aydın, bazı terör örgütü üyelerinin seçmen kütüklerinde kaydının olmasıyla ilgili olarak, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, mahkemece mahkum olmamış, hükümlü olmamış, seçmen kütüğüne yazılma koşullarını taşıyorsa ve anasının, babasının yanında, adresinde bulunuyorsa terörist olsa da bu kişiyi seçmen olarak yazmak durumundayız. Teröristi, diyelim ki asker yakaladı, cezaevine aldı, bu kişi cezaevinde oyunu yine kullanacaktır, engel değil, çünkü hükümlü değildir” değerlendirmesinde bulundu.

Aydın YSK’nın girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Seçim takviminin 1 Ocak tarihine kadar açıklanacağını belirten Aydın, seçmen kütüklerinin kesinleşmesi çalışmalarının devam ettiğini ve yarın TÜİK yetkilileri ile biraraya geleceklerini belirtti.

YSK Başkanı Aydın, güncelleştirme sırasında ortaya çıkan sorunların kaynağını araştırdıklarını ve yarınki toplantıda bunların tartışılacağını ifade ederek, başta aynı adreste birden fazla seçmenin yazıldığına yönelik iddialar olmak üzere tüm iddiaların yarın ele alınacağını söyledi.

-“HÜKÜMLÜ OLSA BİLE CEZAEVİNDE OY KULLANIR”-

Aydın, terör örgütü üyelerinin de seçmen kütüklerinde yer aldığı iddialarına ilişkin bir soru üzerine şöyle konuştu:

“18 yaşını dolduran herkes bizde seçmendir. O kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, mahkemece mahkum olmamış, hükümlü olmamış, seçmen kütüğüne yazılma koşullarını taşıyorsa ve anasının, babasının yanında, adresinde bulunuyorsa bu kişiyi seçmen olarak yazmak durumundayız. Teröristi, diyelim ki asker yakaladı, cezaevine aldı, bu kişi cezaevinde oyunu yine kullanacaktır, engel değil, çünkü hükümlü değildir. Ancak hükümlü olursa oyunu kullanamayacaktır. Cezaevinde tutuklu olanlar oyunu kullanacaktır. Bu kişileri yakalayıp, getirirsek yine seçmen olarak onları kaydedip oyunu kullandırmak zorundayız.”

-MÜKERRERLİK İDDİALARI-

YSK Başkanı Aydın, mükerrer oy iddialarına ilişkin bir soru üzerine de “Mükerrer olmaz. Mükerrer iddiası olan getirsin görelim. Yok böyle bir iddia. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasıyla kişilerin nüfus kayıtları ve kimlikleri belli. Ben öyle bir iddia görmüyorum, sözde var ama somut olarak bize “şu adamlar çift kimlikli’ diye bize itiraz

gelmedi” dedi.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: