Livin’den Haması devirme tahattütü

Livni, merkezdeki Kadima partisinin üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, “İsrail devletinin ve kendi yönetimi altındaki bir hükümetin Gazze’de Hamas rejimini devirmeyi stratejik hedef haline getireceğini” belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanı, bunun, hedeflerine askeri, ekonomik ve diplomatik yollarla ulaşacakları anlamına geldiğini kaydetti.

Bu arada, merkez sağdaki Likud Partisi lideri ve Livni’nin başbakanlık yarışındaki önde gelen rakibi olarak görülen Binyamin Netanyahu da bugün Gazze’den düzenlenen roket saldırısında isabet alan İsrail’in Sderot kentindeki evi ziyaretinde yaptığı açıklamada, “daha aktif saldırı politikası izlenmesi” çağrısında bulundu.

Netanyahu, Livni dahil görevdeki hükümeti “çok pasif” olmakla suçlayarak, “uzun vadede Hamas rejimini devirmenin kaçınılmaz olduğu” ifadesini kullandı.

Gazze’deki Hamas yönetiminin lideri İsmail Haniye de yönetimlerini devirmeye yönelik açıklamalara ilişkin, “Hiçbir şey halkımızı şey tüketemez” dedi.

Livni ve Netanyahu’nun açıklamalarından önce İsrail Başbakanı Ehud Olmert, haftalık kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Gazze’ye hemen operasyon düzenlenmesi çağrılarına soğukkanlı yaklaşarak hem bakanları, hem de muhalefet partilerini dikkatli açıklamalar yapmaları yönünde uyarmış ve bekle-gör politikasından yana olduğunu kaydetmişti.

Olmert, “Sorumlu bir hükümet savaşa girmekten memnun olmaz, fakat bundan da kaçınamaz” demişti.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: