ÜNİVERSİTELİLER KIŞ GÜNÜ AÇIKTA KALDI

AKSARAY’da bulunan Özel Çağdaş Öğrenci Yurdu sahibi Mehmet Kaçar, ekonomik krizle birlikte iflas edince, kayıplara karıştı. Yurdun, elektriği, suyu ve doğalgazı kesilince, 180 öğrenci kış günü açıkta kaldı.

Aksaray Üniversitesi’nde okuyan ve özel Çağdaş Öğrenci Yurdu’nda kalan toplam 180 kız ve erkek öğrenci, kendilerini sokakta buldu. Yurt sahibi Mehmet Kaçar iflas etti. Yurt dışına kaçtığı iddia edilen Kaçar’ın borçları nedeniyle, yurdun elektrik, su ve doğalgazı kesildi. Soğukta kalan öğrenciler yurdu boşaltmak zorunda kaldı. Öğrencilerden bazıları evde kalan arkadaşlarının yanına giderken, bazıları otellere, bazıları da başka yurtlara gitti. Durumu öğrenince kente gelen öğrenci aileleri, çocuklarının final sınavları döneminde yaşadıkları bu sıkıntı nedeniyle çaresiz kaldıklarını söyledi.

Yurtta kalan öğrencilerden Zehra Öksüz, “Final sınavlarımız başladı. 20 gün sonra ilk dönem sona erecek. Valilik vebelediye işbirliği yaparak, en azından 20 gün süreyle yurdun elektrik, su ve doğalgazını kestirmeseydi, final dönemini atlatabilirdik. Ama şimdi ne yapacağımızı bilemiyorum. Parası olmayan, Aksaray’da yakını olmayan arkadaşlarımız açıkta kaldı. Kimse ilgilenmiyor. Bazılarımız ev tutmak istedi. Ama, açıkta kaldığımız kentte duyulunca, daha önce 300 YTL aylık kirası olan evler bir anda 800 YTL’ye çıktı” dedi.

Öğrenci velisi Hüseyin Öksüz ise, kente gelen velilerle birlikte konuştuklarını ve Cumhuriyet Savcılığı’Na suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Öksüz, “Buradaki öğrenciler 1 yıllık, 2 bin 500 ile 4 bin 500 YTL arasında para ödediler. Kış günü üstelik de sınav zamanı çocuklar açıkta kaldı” dedi.

Özel Çağdaş Öğrenci Yurdu çalışanları ise, patronlarından 20 gündür haber alamadıklarını söyledi.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: