YENİ REKTÖRDEN ESKİSİNE DAVA

Tamamlanan soruşturma ile ilgili Samsun Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Prof. Dr. Akan, sorumlulara disiplin cezası ve bedeli ödemeleri için tebligat gönderdiklerini kaydetti.

Üniversite Konukevi’nde gazetecilerle bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, 6 Ağustos tarihinden yıl sonuna kadar yaptıkları çalışmaları anlattı.

Eski yönetim döneminde üniversitede ciddi oranda israf ve yolsuzluk yapıldığını anlatan Prof. Dr. Akan, resmi anlamda belgelenen tüm yolsuzlukların üzerine gideceklerini vurguladı.

Hizmet alımlarında büyük israf yapıldığına dikkat çeken Rektör Akan, “Arkadaşlarımız, Hacettepe Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’ni inceledi. Aynı yatak kapasitesinde olmamıza rağmen onlar 800-900, biz ise bin 200 işçiyle çalışıyoruz. Korkunç bir israf var. Tabi bunların hepsinin maaşı ve sigortaları döner sermayeye yükleniyor. Bu nedenle de piyasaya olan borcunuzu ödeyemiyoruz. ” dedi.

Et alımları konusunda ilgili kişilere gerekli cezaların verildiğini anlatan Rektör. Prof. Dr. Hüseyin Akan, “Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bunlar dönem dönem yapıldığı için soruşturmalar devam ediyor. Amacımız kamu yararını korumak. Et satın alınması ile ilgili olarak açılan soruşturmanın biri tamamlandı ve yönetim olarak savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Soruşturmanın biri bitmek üzere. Diğer 2’si de devam ediyor. Soruşturmalar tamamlandıkça savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Bu bir hukuki süreçtir.” diye konuştu.

İş denetçilerinin raporları sonucunda bir dönemdeki et alımında 300 bin TL, diğerinde de 890 bin TL usulsüzlük yapıldığının belirlendiğini söyleyen Prof. Dr. Akan, “Sorumlulara disiplin cezası, savcılığa suç duyurusu ve bu bedeli ödemeleri için tebligat gönderdik. Sayıştay denetçilerinin raporları doğrultusunda Sayıştay ilgili kişilere soruşturma açıyor. Daha sonra o kişi Sayıştay’a savunma yapıyor. Savunma sonrasında kurum son raporunu yazıp bize gönderiyor. Biz de bu son Sayıştay denetçisi raporunu bekliyoruz. O geldikten sonra tespit edilen ve bildirilen bütün hususlarda soruşturma açılacak. Bütün usulsüzlüklerin üzerine gideceğiz.” şeklinde konuştu.

Yönetim olarak tasarruf yapma kararı aldıklarını ifade eden Rektör Akan, önceki senelerde 900 bin TL olan taşıt yakıtları harcamalarını 500 bin TL’ye indirdiklerini hatırlattı.

Hastanede gereğinden fazla istihdam yapıldığına dikkat çeken OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk ise, hastane bünyesinde 2 bin 940 personelin görev yaptığını bildirdi.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yatak kapasitesi fazla olmasına rağmen daha az sayıda kişinin çalıştığına dikkat çeken Selçuk, kadrolu çalışan sayısını yükseltip, sözleşmeli sayısını azaltmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Basın toplantısında OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sait Bilginç, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sümbül ile çok sayıda yönetici de hazır bulundu.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: