OPERASYONU UZATMAK İSTEMİYORUZ

İsrail Başbakanı olbert İsrail’in Gazze’deki operasyonlarının ne zaman sona ereceği ile ilgili olarak “Ne kadar erken olursa o kadar iyi” dedi. “Gazze’yi işgal etmek yada her teröristi öldürmeyi” amaçlamadıklarını söyleyen Olmert, birçok dünya lideri ile temas içinde olduğunu da belirtikten sonra “silah kaçakçılığı”nın önlenmesi için tünellerin “etkin blokajı”nın sağlanması gereğine vurgu yaptı.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz’e yaptığı açıklamalarda Gazze’ye karşı operasyonu çok uzatmak istemediklerini belirtti. Operasyonun ne zaman sona ereceğinin sorulması üzerine “Ne kadar erken olursa o kadar iyi” karşılığını veren Olmert, “Gazze’yi işgal etmek ya da her teröristi öldürmek için yola çıkmadık. Amacımız İsrail’in Güneyi’nde değişiklik sağlamak” şeklinde konuştu.

İsrail ile Gazze arasındaki krize diplomatik bir çözüm için çaba gösteren birçok dünya lideri ile temas içinde olduğunu anlatan Olmert, “Diplomatik bir çözüm için farklı görüşler var. Halen bunlara ilişkin olarak dünya çapındaki birçok lider ile görüşmeler yapıyorum” dedi.

Olmert, Gazze ile Mısır arasında silah kaçırıldığı belirtilen tünelleri kastederek “Sonuç, Philadelphi Rotası’nın etkin bir blokajı olmalı” ifadesini kullandı.

İsrail’in, BM’nin krize çözüm bulma çabalarına karşı olmadığını da söyleyen Olmert, ancak “Aktif bir çözüme ihtiyaçları olduğunu ve bunun için çalıştıkları”nı da söyledi.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: