İSRAİL FÜZELERİ TÜRKİYE’Yİ DE VURDU

İsrail füzeleri Türkiye’nin Körfez planlarını da vurdu. IMF gelmeden önce Körfez’den para getirmeyi hedefleyen Başbakan Erdoğan, Körfez bölgesine yapacağı turu askıya aldı.

Hükümet, IMF ile masaya oturmadan önce elini güçlendirmek için Körfez ülkelerinden sıcak para bulma planları yapıyordu. Bu amaçla kar-zarar ortaklığına dayalı faizsiz sistemle çalışan Körfez tahvilleri çıkarmak üzere yasa taslağı hazırlandı. Böylece bölge ülkelerinden uygun koşullarda para toplanacaktı. Bu çerçevede, Başbakan Erdoğan’ın Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt başta olmak üzere Körfez ülkelerini bizzat ziyaret edip, Sukuk-u İcar projesini tanıtması planlanıyordu.

Ancak İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonu, Başbakan’ın bu gezisini iptal etmesine neden oldu.

Aysel ALP YAZIYORAKP hükümeti, ‘sukuk-u icara’ adı verilen faizsiz enstrümanları iktidara geldiği günden itibaren çıkarma planları yapmış ancak bazı nedenlerle hayata geçirememişti. Küresel kriz üzerine gelişmiş ülkelerden fon akışının kesilmesi hükümeti yeniden Körfez ülkelerine yöneltti. Başbakan Erdoğan, hem faizsiz yeni enstrümanları tanıtmak hem de özelleştirmeler başta olmak üzere enerji,  gayrımenkul, perakende, tarım ve de en önemlisi GAP gibi projeleriyle Türkiye’nin yatırım yapmaya değer bir ülke olduğunu anlatmak üzere bölgeye kapsamlı bir ziyaret planlıyordu. Ancak İsrail’in hava ve kara operasyonu, Başbakan’ın bu programını belirsiz bir tarihe ötelemesine neden oldu.

Türkiye şimdi, elini güçlendirecek Körfez sermayesinden yoksun olarak IMF ile görüşmelere başlayacak. Ödemeler dengesini rahatlatacak taze kaynak bulamadığı için IMF’den daha fazla kaynak talep etmek zorunda kalacak. Kredinin miktarı büyüdükçe ‘kemer sıkma’ baskısı da artacak.

Türk-Arap İşadamları Derneği Başkanı Doğan Narin böyle bir ortamda Türkiye’nin para bulmak için Körfeze gitmesinin ‘şık’ olmayacağını, Başbakan’ın barış için arabuluculuk ziyaretlerinin daha doğru olduğunu söyledi. Narin, faizsiz enstrümanlarla ilgili yasanın çıkmasının ardından Başbakan’ın bölgeye işadamları ve bürokratlarla gidebileceğini de belirtti.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: