Avrupa komisyonu

Malların serbest dolaşımı

• Yerleşim ve hizmet sağlama hakkı

• Mali hizmetler

• Tarım ve kırsal kalkınma

• Balıkçılık

• Ulaştırma politikası

• Gümrük birliği

• Dış ilişkiler

AB dışişleri bakanları, 14–15 Aralık 2006 tarihleri arasında toplanacak AB zirvesinde bir kriz çıkmasını engellemek için Türkiye ile yürütülen müzakerelerin kısmen askıya alınması konusunda anlaşmaya vardı.

Komisyon, 29 Kasım’da Türkiye ile yürütülen müzakerelerin 35 faslından sekizinin askıya alınması konusunda tavsiyede bulundu (EurActiv, 29 Kasım 2006 (İng.)). Tavsiyeye, Türkiye’nin Ankara Protokolü’nü uygulamayı ve limanlarını Kıbrıs’a açmayı reddetmesi neden oldu.

Türkiye ise 7 Aralık 2006 tarihinde, bir havaalanı ve bir limanını Kıbrıs ticaretine açmayı teklif etti ( EurActiv, 7 Aralık 2006 (İng.)). Teklifin amacı, müzakerelerin askıya alınıp alınmayacağına karar verecek olan üye ülkelere olumlu sinyaller göndermekti.

AB Komisyonu’nun askıya alınmasını önerdiği “Malların Serbest Dolaşımı, Hizmetlerin Serbest Dolaşımı, Tarım ve Kırsal Kesim Kalkınması, Balıkçılık, Ulaştırma Politikaları, Gümrük Birliği, Dış ilişkiler ve Mali Hizmetler” başlıklarının her biri, birliğin temel ilkesi olma özelliğini taşıyor. Oysa Gümrük Birliği temelinde birleşen bu başlıkların tamamının ayrıntılı taraması bitirilmiş, sonuç raporları ülkelere dağıtılmıştı. Bu sonuç raporlara Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nden halen yanıt gelmediğine dikkat çekiliyor.

AB Komisyonu’nun askıya alınmasını teklif ettiği 8 müzakere başlığı arasında yer alan “Gümrük Birliği, Malların Serbest Dolaşımı, Hizmetlerin Serbest Dolaşımı ve Dış ilişkiler”, birliğin temel esaslarını oluşturuyor. Gümrük Birliği temelinde birleşen bu başlıkların tamamının ayrıntılı taramasının bitirilerek, sonuç raporlarının ülkelere dağıtılması ve halen onay bekliyor olması da ilgi çekici bir diğer unsur olarak öne çıkıyor. Askıya alınan başlıklar ile ilgili hiçbir rapora Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nden yanıt gelmediğine dikkat çekiliyor.

Askıya alınan önemli başlıklardan biri olan Tarım ve Kırsal Kesim Kalkınması konusunda ise AB Türkiye’ye Gümrük Birliği üyesi olmasına karşın Gümrük duvarı ve kaynak kesintisi uyguluyor. Buna göre AB tarım ürünlerini Türkiye’ye gümrük vergisi olmaksızın sokabiliyor ancak Türkiye yurtdışına vergi ödemeden tarım ürünü satamıyor.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: