Fatih sultan mehmet

Sultan II Murat ve Hüma Hatun’un oğlu olan Fatih Sultan Mehmet (II. Mehmet), yedinci Osmanlı padişahıdır.

Fatih Sultan Mehmet, 29 Mart 1432 yılında Edirne’de doğdu. Bir Pazar sabahı dünyaya gelen bu Sultan, tüm dünyaya adını duyuracak, savaş taktikleri ve zekası ile herkesi kendine hayran bırakacaktı.

Yaşadığı döneme göre, belki şu anki yüzyıla göre de, çok iyi bir tahsil görmüştür. Yedi yabancı dil (Farsça, Latince, Yunanca, Sırpça gibi) bildiği söylenir. Bu, elbette O’nun için güzel bir meziyettir ki, bu dönemde dahi yedi dil bilen lider sayısı pek az olsa gerek. Okumayı, bilimi ve okuyanı severdi. Arapçaya ve Farsçaya çevrilmiş olan felsefi eserleri okurdu. Hangi dine ya da mezhebe inanırsa inansın, ilim ile alakalı olanları – bilginleri korurdu. Usta ilim adamlarını İstanbu’a davet eder ve onları en iyi şekilde ağırlardı.

Çok genç yaşta tahta çıkan Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettiğinde (1453) henüz 21 yaşında idi. Ve O bu fetih ile hem 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğu’nu ortada kaldırdı ve hem de Orta Çağı kapatıp Yeni Çağı açtı.

Genç yaşta pek çok zafere imza atan, İstanbul fethi ile “Fatih” unvanını alan, tarihe adını büyük harflerle yazdıran bu akıllı ve yiğit devlet adamı 1481 yılında, henüz 49 yaşında iken Anadolu’ya doğru yeni bir sefere çıktığında, daha yolun başında hastalanmış ve ölmüştür. Kimilerine göre gerçekten hastaydı ve bu sebeple ölmüştür. Kimilerine göre ise, zehirlenerek öldürülmüştür. Her iki olasılıkta mümkündür gayet tabi. Fatih’in öldürüldüğünü ve nasıl öldürüldüğünü anlatan kitap dahi yazılmıştır. Fatih gibi bir liderin elbet pek çok düşmanı olacaktır ve bu düşmanların en büyük amaçları da O’nu öldürmek olacaktır. Lakin bu konuda kesin konuşmak çok zordur. Fatih’in hem son seferi nereye düzenlediği ve hem de neden öldüğü hala bir muammadır.

Fatih Sultan Mehmet’in kabri, Fatih Camii yanındaki Türbesindedir.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: