Tüp bebek isteyenler

Tüp Bebek (IVF) İngilizce In Vitro Fertilization, “vücut dışında döllendirme” anlamı taşımaktadır. Kadına ait yumurta ve erkeğe ait sperm hücrelerinin laboratuar koşullarında döllenerek yeniden kadının rahmine geri verilmesi olarak özetlenebilecek bir süreçtir.

İngiliz bilim adamları Dr. Patrick Steptoe ve Dr. Robert Edwards yaklaşık 40 yıllık çalışmalarının ardından 1978 yılında, dünyanın ilk tüp bebeği olan Louise Brown’ın dünyaya gelmesiyle başlayan, günümüzde neredeyse sıradan bir tedavi haline dönüşen tüp bebek yöntemini buldular.

Tüp bebek tedavisi aslında rutin olarak uygulanmayan, hastadan hastaya farklılıklar gösterebilen bir tedavi biçimidir. Uzun süre çocukları olmayan, infertil (kısır) çiftler tüp bebek tedavisi için bir tüp bebek merkezine baş vurduklarında öncelikle ilk muayeneleri yapılır ve gerekli tetkiklerin ardından uygulanacak tedaviye karar verilir.

İlk aşamada hormonları baskılayıcı ilaçlar kullanılmaya başlanır. Bunun amacı yumurtaların vaktinden önce olgunlaşarak boşa gitmesini engellemek ve yumurtaların yerleşecekleri foliküllerin sayısını arttırmaktır.

İkinci aşamada ise yumurtalıkların uyarılması gelir. Hormon ilaçları ile yumurtalıklar uyarılır, böylece daha fazla sağlıklı yumurta elde edilmesi amaçlanır. Tüp bebek tedavisinde ne kadar fazla sayıda sağlıklı yumurta elde edilebilirse başarı şansı da o kadar artacaktır. Hormon ilaçları yaklaşık olarak 11-12 gün kadar devam eder ve ardından “çatlatma iğnesi” adı verilen iğne yapılarak, yumurtaların çatlaması sağlanır.

Çatlatma iğnesinin üzerinden 32-36 saat geçtikten sonra OPU (oocyte pick up), yani yumurta toplama işlemi yapılır. Bu işlem genel anestezi altında yapılır ve ortalama 15-20 dk. kadar sürer. Aynı gün, erkekten de sperm örneği alınır. Yumurta toplama işleminin ardından hasta 2-4 saat kadar dinlendirilir ve aynı gün normal yaşamına geri dönebilir.

Bu aşamadan sonra erkeğin spermleri ve kadının yumurtaları laboratuar ortamında döllendirilir. Bunun başlıca 2 metodu vardır. İşlemden geçirilen sperm ve yumurtalar aynı ortama bırakılabilir, böylece doğal ortamdakine benzer bir döllenme gerçekleşebilir. Eğer bu da olmuyorsa ICSI (mikroenjeksiyon) adı verilen yöntem kullanılır. ICSI işlemi mikroskop altında gerçekleştirilir. Sperm hücresi kılcal bir pipet yardımıyla yakalanarak, yumurta hücresinin direkt içine enjekte edilir. Döllenen hücreler artık “embriyo” adını alırlar. Embriyolar “inkubatör” adı verilen, ısı, nem, gaz gibi özellikleri aynen anne rahmini taklit eden cihazlarda 3-4 gün müddetle geliştirilir. Tüp bebek laboratuar ekibi embriyoların gelişmelerini günü gününe takip eder.

Son aşama ise embriyo transferidir. Genellikle başarı şansını artırmak için birden fazla sayıda embriyo rahime geri verilir. En çok 2-4 adet arası embriyo transferi tercih edilmektedir. Transfer işlemi ağrılı bir işlem olmadığından bu aşamada anestezi uygulanması gerekmez. Transferin ardından genellikle hastaya birkaç gün dinlenmesi önerilecektir. Böylece sıvı ile birlikte verilen embriyoların rahim içerisine tutunmaları, boşa gitmemeleri için onlara zaman kazandırmak amaçlanır.

Tüp bebekte başarının belli olması için transferden sonra 12 gün daha beklemek gereklidir. 12 gün sonra kanda yapılacak beta-hCG testi ile gebelik olup olmadığı ortaya çıkar. Bu 12 günün heyecanlı bir bekleyiş olacağı kesindir! Verilen embriyolardan birden fazlasının tutunması durumunda ikiz, üçüz, hatta nadiren dördüz gebelikler de meydana gelebilmektedir. Tüp bebek tedavisinde çoğul gebeliklerin fazla olmasının nedeni, birden fazla sayıda embriyo transferi yapılmasından kaynaklanmaktadır. Ancak, unutulmaması gereken : tüp bebek tedavisindeki asıl hedefin “eve götürülen, tek bir sağlıklı bebek” olması gerektiğidir.

Dünya genelinde tüp bebek tedavisindeki başarı şansı (en iyi yaş grubunda) ortalama %60 ila %65 civarındadır. Ülkemizde bu oran yakalanmakta, hatta kimi zaman bu oranların üzerine çıkılabilmektedir. Türkiye, tüp bebek tedavisinde başarılı ve öncü ülkelerden birisi konumundadır. Bu da bizler için gurur kaynağıdır…

Bir tüp bebek laboratuvarını sanal olarak ve 3 boyutlu gezmek isterseniz

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: