Vücud temizligi

Vücut temizliği hem sağlık için, hem de güzellik için çok mühim bir konudur. Aslında güzellikten de ziyade temizlik, kişinin sağlıklı olması için ilk şarttır.

Vücut kirlenince derinin üzerinde bulunan, vücutta zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlayan gözenekler kapanır. Buda zehirli maddelerin dışarı atılmasını engeller. Sonuçta kötü bir koku yayılır. Koku oluşturan vücut bölgeleri öncelikle koltuk altları, kasık ve ayaklardır. Bunu önlemek için de, sık sık duş almalıyız. Fakat her gün banyo yapılmadığı zamanlarda, koltuk altı nemli bir bezle iyice silinmeli. Uygun olarak yapılan vücut temizliği, birçok hastalığı ve deri sorununu önler. Örneğin; soğuk algınlığı, cildin mikrobik hastalıkları, ishalli hastalıklar, mantar ve bazı alerjik hastalıklar.

Çoğu kişi kötü kokuyu önlemek için, deodorant ya da benzeri şeyler kullanır. Oysa bunlar kokuyu sadece ve sadece maskeler. Bu tür ürünler sadece geçici bir önlem olabilir. Kişi, her gün mutlaka duş almalı. Duş alırken de fazla sıcak su yerine ılık ya da serin su tercih etmekte fayda vardır. Ilık suyla yıkanmak, cildi daha sağlıklı göstermekle birlikte kişinin kendini daha sağlıklı hissetmesini sağlar. Çok sıcak su, ciltteki doğal yağın yok olmasına sebep olabilir. Duş ya da banyodan sonrada mutlaka nemlendirici kullanılmalı. Nemlendiriciyi, kurulamadığınız ve hala nemli olan cildinize uyguladığınızda ise çok daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Bu şekilde nemin, cildin üst katmanlarında kalmasını sağlamış olursunuz. Banyodan sonra mutlaka kullanılması gereken nemlendirici kremler, kış ayları içinde zaruridir.

Haftada en az bir kez vücut, günlük duşun dışında, ölü hücrelerden arındırılmalıdır. İyi seçilmiş bir arındırıcı ürün, bu konuda size yardımcı olabilir. Lakin, ürünü kullanırken çok sert olmamak gerek. Sadece topuk, dirsek gibi derinin daha sert olduğu bölgelerde daha sert dokunuşlar yapılabilir. Aslında en iyi yöntem, kese yapmaktır. Kese, ölü hücrelerden temizler cildi. Oldukça sağlıklı ve basit bir yöntemdir de.

Bakım kremlerinden ve maskelerden öncede cilt temizlenmeli; temiz olmayan bir cilde krem, maske sürülmemeli. Ayrıca, sağlıklı bir cilt için katiyen makyajınızı temizlemeden yatmayın. Kısacası hem sağlık, hem de güzellik için temizlik şart

Keseden ben şahsen  nefret ederim ama mecburen yapmak zorundayız herşey temizlik için.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: