Grafoloji

Bir çok konuda farklı farklı yazılar yazılabilir. Aynı zamanda yazım şekilleride degişiktirBireyler ve özel şirketler el yazısı analizinin sağladığı insan doğasını anlamaktan faydalanabilir. El yazıları çok kişiseldir ve yazarın kişiliğine böylesine ayna tutan başka bir karakter analiz metodu bulmak çok zordur.

Çocukluk sırasında grafoloji, ilerlemeyi belirlemek için kullanılabilir. Gelişimin farklı evrelerinde belli yazı hareketleri başarılmış olmalıdır. Otomatik olarak yazabilene kadar karakter analizi çocuklar için sınırlıdır (ortalama 12 yaşına kadar). Fakat bir çocuğun mutsuz mu, güvensiz mi, korkmuş mu ya da kızgın mı olduğunu söyleyebilirsiniz, tabi çocuk büyüyüp rahat ve dengeli bir birey olduğunda da. Vücutlarındaki gerilim kağıda, nasıl hissettiklerini yansıtır. Eğer bir çocuğu bu şekilde erken yaşta analiz etme fırsatınız varsa, o zaman korkularını tanımlamada daha başarılı olursunuz ve dengeli bir yetişkinliğe doğru yolunu açarsınız.

Yetişkinlik döneminde karakter daha çok oturmuştur ve böylece bir analiz yapılabilir. Grafolojist, gençlerde çok sık görülen öfke hormonlarını hesaba katar, fakat doğalarına bakılarak kariyer tavsiyesinde de bulunabilir.

Disiplin eksikliğinin büyütülecek bir şey olmadığını zanneden genç adamın el yazısının, bu sorunun büyük bir problem olduğunu gösterdiği durumdaki gibi el yazınızı analiz ettirmek çok faydalı olabilir. En hafif tabirle şok olmuştu. Eğer değişmeye karar verirse, el yazısı da değişir – bu 10 yıla kadar herhangi bir süre alabilir – ama basamak basamak olumsuz karakter yok olacaktır.

İş dünyasında işe alma süreci, grafolojinin ilk akla gelen kullanımıdır ve sürecin sadece tek bir kısmıdır. Bu, en uygun adamın işe alınmasını garanti altına alan olumlu bir yoldur. Bazı insanlar mülakatlarda çok iyidir fakat pratikte çuvallayabilirler. Bir grafolojist birkaç saat içinde karşınızdakinin bir lider mi, bir takip eden mi yoksa bir zaman müsrifi mi olduğunu söyleyecektir. Fiziksel görünüm, ırk, renk ve inancın değer biçmede hiçbir değerinin olmaması adil bir işe almadır.

İş birleşmelerinde olduğu kadar kişisel ilişkilerde de uyumluluk raporları kullanılabilir. İki ya da daha fazla el yazısı analiz edilir, potansiyel sürtüşme alanları belirlenir ve böylece uzlaşma sağlanması gereken yerler ışığa çıkar. Şirket evliliklerine göre finans genelde baskın meseledir, ama eğer ana oyuncuların kişilikleri çarpışırsa, o zaman bu felaketin tarifi olabilir.

Kriminoloji, grafolojinin başka bir boyutudur. Bunun iki tarafı vardır – bilimin karakter analizi tarafı ve forensik tarafı, mesela el yazıları sahtekarlık kanıtı olarak karşılaştırılabilir ve kişilik bunun bir parçası değildir.

Grafoterapi, grafolojinin insanlara el yazısı aracılığıyla iyileşmelerinde yardımcı olmakla ilgilenen alanıdır. Yazıdaki kişilik meselesini belirten özellikleri tanımlamak, sizi uğraşılan soruna götürür.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: