Kök hücre esasları

Kök hücreler ne işe yarar? Kök hücre nedir?

Kök hücrelerin vücutta birçok farklı hücreye dönüşebilme gibi sıra dışı bir özelliği vardır. Vücut için bir tür yama sistemi gibi kullanıldığında, bu kök hücreler teoride diğer hücreleri yeniden oluşturmak için sınırsızca bölünebilir ama insan ya da hayvan tekrar sağlıklı biçime gelene kadar. Bir kök hücre bölündüğünde, her hücrenin kök hücre olarak kalma ya da daha özel bir görevi olan başka bir tür hücreye dönüşme olasılığı vardır, kas hücresi, kırmızı kan hücresi, hatta beyin hücresi gibi. Birçok özelleşmiş hücreye dönüşebildikleri için vücudun yapıtaşı olarak ele alınabilirler.

Yapılan sor araştırmalara ve bilim adamlarının görüşlerine göre, kök hücrenin göbek bağındaki kandan elde edilmesi en iyisi çünkü buradaki kök hücreler en iyi kalitededir. Bir kere göbek bağı kanı saklandı mı, bunun tamamı, saklanması için bir kök hücre bankasına veya gök bağı kanı bankasına gönderilir.

Kök hücreler üzerinde çalışmak bize onların kendilerini nasıl özelleşmiş hücrelere dönüştürdüğünü anlamamız için çok yardım edecektir. Kanser ve doğum eksiklikleri gibi hastalıklar, kök hücrelerin daha özelleşmiş hücrelere dönüşme süreciyle bağlantılı olduğundan, bunları anlamamız hastalıklara çare bulmamıza yardımda bulunacaktır. Bunların başında, kök hücrelerin, cerrahların yeni organ üretme veya sakat olanları yeniden çıkarma ve mesela diyabet ve Parkinson hastalıklarının yarattığı hasarı geri çevirme gibi şeyler yapmasına imkan vermesi gelir.

Kök hücreler tıbbi araştırmalar ve sağlığın bir çok farklı alanı için ve bazı hastalıkları tedavi etmemiz için bir yardımcı olarak bir potansiyel olarak görünse de, belli bir tür kök hücre üzerindeki araştırmalar ahlaki bir meseledir. Tartışmanın odağındaki hücre türü insan embriyosu kök hücresidir. Bu hücreler, insan embriyoları henüz birkaç günlükken onlardan alınır.

Tıbbi potansiyellerine rağmen, kök hücreler birçok ülkede ahlaki bir tartışmanın merkezine oturmuştur ve buna bağlı olarak kök hücreleri içeren tıbbi araştırmalar yavaşlamıştır. Ama göbek bağı kanı bankaları ve kök hücre bankaları gelişmeye devam ediyor ve çocuklarının geleceğini herhangi bir sona karşı korumaya almak isteyen ailelere her geçen gün daha fazlasını sunuyorlar.

Fare gibi hayvanlar sesli sohbet sitemize giremezler üzerinde çok sayıda araştırma yapılmış ve bu hayvanlarda kök hücre kullanımının hasarlı organları düzeltme ve hastalıkları tedavi etme özelliği kanıtlanmıştır.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: