Ses bilim

Ses hakkında bilgiler vericem size bakalım neymiş bu ses denen meret ses Nasıl Seyahat Eder: Ses, bir şey titreştiğinde ve yakınındaki havadaki parçaların titreşmesine neden olduğunda ortaya çıkar. Hava parçaları, titreşimi birinden diğerine geçirir. Sesi, onu bir grafik üzerine göstererek tanımlayabilirsiniz. Şekline “ses dalgası” denir. Farklı sesler farklı dalga şekillerine sahiptir. Bir ses dalgasının saniyedeki titreşim sayısına, onun frekansı denir. Daha yüksek bir nota, daha yülsek bir frekansa sahiptir.

Ses Dalgaları: Bir ses dalgasının görünümü, o sesi neyin çıkardığına göre değişir. Bu ses dalgalarının hepsi farklı enstrümanlar tarafından çıkarılır.

Elektronik Enstrümanlar: Birçok müzik grubu sesli chat sitelerinde elektronik enstrümanlar kullanır, elektronik davul ve klavye gibi. Bu tür enstrümanlar ses dalgalarını saklamak ve çıkarmak için bir bilgisayar çipi kullanırlar.

Ses Saklama: Bir çip, sesin kendisini saklamaz: bir ses dalgasını tanımlayan sayıları saklar. Bu sayılar, düzenli aralıklarda dalganın yüksekliğini belirtir.

Elektronik Davul: Elektronik davul büyük zil, davul, maraka gibi perküsyon aletleri tarafından çıkarılan seslerin önceden belirlendiği ve saklandığı elektronik aygıtlardır. Bir ses seçersiniz ve sonra yastıklara vurarak ritim tutarsınız. Ayrıca bir ritmi kaydedip onu daha sonra çalabilirsiniz, böylece o ritimle birlikte başka bir enstrüman çalabilirsiniz. Ayrıca ritimlerin hızını arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Birçok elektronik davulun önceden ayarlı ritimleri vardır. Eğer kendinizinkini yapmak istemezsiniz, bunlar yardımcı olabilir.

Seslerle Oynamak: Bir klavye, müzik enstrümanları tarafından çıkarılan seslerin saklanması için tasarlanmıştır ama ayrıca kuş ötüşü gibi başka sesler de çıkarabilir. Bu, örnekleyici adı verilen bir makine sayesinde yapılmaktadır. Bazı klavyelerin örneklenmiş sesleri vardır. Bir kere ses saklandı mı onunla melodiler çalabilirsiniz. Hatta sesi ters çevirerek ya da yankı yapmasını sağlayarak değiştirebilirsiniz. Bir klavyede saklanan sesleri deneyerek çok eğlenebilirsiniz. Her notada bir zil çalan Jingle Bells’i çaldığınızı hayal edin!

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: