Unutkanlık

Unutmak hatırlamamak vay babam vay sesli sohbet sitesine girmeyi unuttum yaw İkinci yaş gününüzü veya okul öncesi ilk gününüzü hatırlıyor musunuz? Birçoğumuz bu sorulara “hayır” cevabı veririz. Yetişkinler olarak, 5 yaş civarı olan orta çocukluktan bugüne kadar birçok olayı hatırlarız. Daha öncesini neden hatırlayamayız? 2 veya 3 yaşından öncesini hatırlayamama olayına “Çocukluk amnezisi” denir. Bu fenomene açıklık getirmek için birçok teori formüle edilmiştir. Birçoğu iki gruba ayrılabilir: hatalı kodlama teorileri ve hatalı geri çağırma teorileri.

Hatalı kodlama teorileri, kaliteli anılar kaydedemediğimiz için hatırlayamadığımızı öne sürer. Çocukluk anılarının birçoğu parçalanmış anı ve bölünmüş anı kategorisine girer. Parçalanmış anı, olayın sadece bir sahnesini hatırladığımız örneklerdir. Bölünmüş anılar da olayın duygu ve durum gibi içeriklerini hatırladığımız örneklerdir.

Yetişkinler üzerinde yapılan görüntüleme çalışmaları, bölünmüş hatıraları kaydederken Prefrontal korteksin aktif olduğunu göstermiştir. Hatalı kodlama teorileri 2 yaşından Prefrontal korteksimizin tam gelişmediğini öne sürer; bu yüzden çocukluk anılarımız da parçalara ayrılır.

Hatalı geri çağırma teorileriyse her şeyi hatırlayabildiğimizi ama geri çağıramadığımızı savunur. Hatalı geri çağırma teorileri anılarımızın tam olduğunu, fakat onları doğru biçimde geri getiremediğimizi söyler. Bunların düşünceleri, hafıza bileşenlerinin, özellikle kas sisteminin tamamen gelişmiş olduğu gerçeğine dayanır. Erken yaşlarda bize bakan insanın sesini, hatta rahimdeyken duyduklarımızı hatırlamamızın ve kokuyu ayırt etmemizin nedeni budur. Bazı teoriler çocukluk amnezisinin sebebinin dil ustalığı eksikliğinden kaynaklandığını savunur. Dil, anılarımızı organize etmemize ve onları paylaşmamıza yardımcı olur.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: