Arif Yüksel Çankırı Belediye Başkan Adayı

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDENİYLE
DEMOKRAT PARTİ ÇANKIRI İL BAŞKANI ARİF YÜKSE’İN MESAJI:

Bilindiği gibi “24 Kasım Öğretmenler Günü”, Ulu Önder Atatürk’ün 1928’de Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ne seçilmesinin yıldönümüdür ve 1981 yılından beri de Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün başöğretmenlik payesini kabul buyurması, biz Öğretmenler için ayrı bir gurur vesilesi olmuştur.
Eğitim, toplumların millet olma sürecindeki en önemli unsurlarındandır. Muhakkak ki eğitim faaliyetlerinin en önemli unsuru da öğretmendir. Öğretmenler, tarih boyunca ve dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar bilginin, çağdaşlığın, sevginin, barışın ve aydınlanmanın öncüleri, toplumun bütün kesimlerine yol gösteren önder ve örnek insanlar olmuşlardır.
Büyük Atatürk’ün eseri olan Modern Türkiye’nin bugünlere ulaşmasında emeği geçen isimsiz kahramanların başında öğretmenlerimiz gelmektedir.
En zor şartlarda, Anadolu’nun en ücra köşesindeki insanımıza ulaşarak, feragatlerin en büyüğünü gösteren, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyip ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarma gayreti gösteren öğretmenlerimize, bu vesile ile sonsuz saygı ve şükranlarımı sunuyorum.
Bilgi çağında bulunduğumuz bu günlerde Ülkemizin eğitim kadrosuna manevi borcumuz bulunmaktadır. Bu çerçevede öğretmenlerimizle birlikte geleceğimiz olan çocukların ve gençlerin iyi yetiştirilmeleri, diğer gelişmiş ülkelerin insanlarıyla rekabet edebilecek konuma gelebilmeleri için eğitim alanında geçilmesi gereken uzun bir yol bulunmaktadır.
Eğitim ve Öğretim alanında bugün için karşı karşıya bulunduğumuz sorunlar bulunmaktadır. Bunların başında bugüne kadar bir “Öğretmen Personel Yasası” bir türlü çıkartılamamıştır. Tek bir sendika etrafında birleşmeleri ve güç birliği oluşturmaları bir türlü gerçekleştirilememiştir. Günümüzde Öğretmenlerimizin % 72’si ek bir iş yapmak ve geçimini bu şekilde devam ettirmek zorunda bırakılmışlardır. Her meslek sahibini yetiştiren Öğretmenlerimizin, aldıkları ücretler yetersizdir. Emekli olduklarında da, alacakları ikramiye ile oturabilecekleri bir evin değerinin ancak dörtte birini ödeyecek durumda bırakılmışlardır.
Öğretmenlerimizin, medeni bir insan gibi yaşamını devam ettirebilmesi için aldıkları maaş ve ek derslerin, yeterli düzeye getirilmesi zorunludur. Yeterli kaynak yaratmak, mevcut hükümetlerin görevi olmalıdır.
Eğitim ve Öğretim meselesi yalnızca devletin değil, hepimizin meselesidir ve bu konuda hepimiz ortak pay sahibi olmalıyız.
Ulu Önder Atatürk “Milletleri kurtaranlar Yalnız ve Ancak Öğretmenlerdir. Öğretmenler, Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır” diyerek, Öğretmenlerin omuzlarına ağır bir yük ve sorumluluk bırakmıştır. Yetiştireceğiniz nesillerin niteliğini de fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür olarak bildirmiştir. Öğretmenler, toplumda hiçbir zaman hakkı ödenmeyen insanlardır. 24 Kasım Öğretmenler Gününde, Öğretmenlerimizi arayıp hal ve hatırlarını soralım, ellerini öpelim ve onlara bir demet çiçek vererek gönüllerini alalım.
Bu duygu ve düşüncelerle Öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Gününü candan kutluyor, görevleri başında şehit olmuş ve ebediyete intikal etmiş bulunan Öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, yıllarca hizmet ettikten sonra emekliye ayrılmış Öğretmenlerimize sağlık ve huzur dolu bir hayat diliyor, tüm Öğretmenlerimize de saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: