İsa Gülşen Gaziantep Belediye Başkan Adayı

Demokrat Parti Gaziantep İl Başkanı İsa GÜLŞEN, partisinin 63. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, DP’nin köklü geçmişi hakkında bilgiler verdi. Gülşen, açıklamasında şunları kaydetti:

“Demokrat Parti 7 Ocak 1946 tarihinde kurulmuştur. 1950-1960 yılları arasında tek başına iktidar olmuş; merhum Adnan Menderes, Başbakanlık görevini on yıl kesintisiz sürdürmüştür.”

“Demokrat Parti bu ülkenin taşında, toprağında, barajında hizmeti olan; milleti kucaklayan, zengin, fakir, köylü, işçi, memur, esnaf, genç, ihtiyar, erkek, kadın ayırımı yapmayan; bir dava ve misyonun adıdır. Aziz milletimiz çok partili siyasi hayatla, 1946 yılında tanıştı. Onun için vatandaşımızın konuşmalarında iftiharla bahsettiği 46 ruhu, Demokrat Partinin milletimizle tanıştığı gündür. 14 Mayıs 1950 tarihi, Demokrat Partinin TBMM’de Adnan Menderesle yeni bir dönemin başladığı bir gündür. Bu güne demokrasinin ilk günü diyebiliriz. Bu davanın mümessilleri ve mensupları olarak, bu tarihi kökümüzdeki siyasi başarısı olarak kutluyoruz. Onun için 14 Mayıs 1950 iktidarı kayıtsız şartsız Türkiye’de yeterli olmuştur. Bunu hazmedemeyen dış güçler Türkiye’nin zayıflamasını istemişlerdir. Milli iradenin çiğnenmesi 27 Mayıs 1960 İhtilalini yaratmıştır. Bu ihtilalle Adnan Menderes( Başbakan), Hasan Polatkan (Maliye Bakanı), Fatin Rüştü Zorlu ( Dışişleri Bakanı) idam edilmiştir.”

“Arkasından 11 Şubat 1961 tarihinde Adalet Partisi kuruldu. Başa Genelkurmay Başkanlığı yapmış, Emekli Orgeneral Ragıp Gümüşpala getirildi. Halkın %35,5 oyunu aldı. CHP ile ortak hükümet oldu. 450 kişilik milletvekili olan TBMM’ye 156 üye sokmayı başardı. Suat Hayri Ürgüplü’nün Başbakanlık kabinesinde, Süleyman Demirel Başbakan Yardımcılığına getirildi. 1965 yılında Adalet Partisi tüm oyların %52,9’unu alarak Süleyman Demirel Başbakan oldu. Meclise 240 üye milletvekili getirdi. Adalet Partisi 1980 inkılâbından sonra tüm partilerle birlikte feshedildi. 1982 Anayasası ile tekrar parti açma hakkı verilince 23 Haziran 1983’te Doğru Yol Partisi kuruldu. Süleyman Demirel Başbakan oldu. Daha sonra bir birleşme konusu gündeme geldiğinde 27 Mayıs 2007 tarihinde tekrar Demokrat Parti adını aldı.”

“Geçmişimiz iftihar kaynağımızdır. Geleceğimizi yeni kadrolarla, yeni insanlarla inşa edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın! Tereddüdün gölgesini, yüreklerimize düşürmeyeceğiz. Tereddütle siyaset bir arada yürümez. Geçmişimiz temel, yolumuz aydınlık olacaktır. Allah’ın izniyle geliyoruz. Tereddüdümüz yoktur.” diyen DP Gaziantep İl Başkanı İsa GÜLŞEN, Demokrat Parti’nin kuruluşunun tüm vatandaşımıza hayırlı olması dileklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: